На 1 юни 2026 г. ученици от 8 и 9 клас на ПГТАТ „Н. Й. Вапцаров“ – Хасково посетиха международното изложение за земеделска техника и технологии БАТА АГРО, проведено на летището в Стара Загора. Посещението …
ПГТАТ „Н. Вапцаров“, гр. Хасково приключи изпълнението на проект № BG-RRP-1.015-1305 „УЧИЛИЩНА STEM СРЕДА В ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ТРАНСПОРТ И АГРАРНИ ТЕХНОЛОГИИ „Н.Й.ВАПЦАРОВ“ финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства …
ПГТАТ „Н. Й. Вапцаров“ представи бъдещето на техническото образование в Хасково На 13 май 2026 г. пространството пред НЧ „Заря – 1858“ се превърна в открита сцена на знанието и професионалните умения. Инициативата „Панорама на …
Уважаеми седмокласници, Изборът на професия е една от най-важните стъпки по пътя към успешното бъдеще. Имаме удоволствието да ви поканим на събитието за професионално ориентиране „Панорама на професиите“, организирано от нашето училище. Заповядайте, за да …
Днес училищната общност стана свидетел на вълнуващо и поучително събитие. Учениците от 9 клас, под ръководството на своя преподавател Павлина Зафирова, проведоха открит урок по „История и цивилизации“ на тема, която остава болезнено актуална и …
На 9 май се проведе традиционният ден на ученическо самоуправление в ПГ по транспорт. Учениците преподаваха уроци, писаха оценки, утвърждаваха реда в час, а учителите биваха изпитвани и получаваха забележки заради шеговитите „нарушения“ на дисциплината, с които показаха на младежите как те се чувстват понякога в часовете.
На поста директор се изяви Мелихат от 12б, а на помощник – директорския стол седна Делчо от 9а. Въпреки трудността на новите си ангажименти младата директорка намери време да доуточни подробностите около балния тоалет, а помощникът и разпусна с игра на баскетбол.
В края на краищата и учителите и учениците останаха доволни от сменниците си и си пожелаха да има повече такива дни.
Въпреки намусеното време, днес ученици, учители и гости на ПГ по транспорт се насладиха на виртуозните умения на младежите от 11-те и 12-те класове, които много технично се справиха с „чаша” – та, кръговете около конусите, змейките на преден и заден ход, паркирането и „гараж”-а.
Съдийската комисия в състав: инж. Я. Колешев, П. Шопов, инж. А. Съкалиев, инж. А. Кирев и инж. Н. Николов бяха доста затруднени да отличат най-добрите, поради отличното представяне на всички състезатели.
В крайна сметка първото място грабна Иван Георгиев от 11 а клас с 52’’ и 73 стотни. Втори е Дурмуж Мурад от 12 а с 54’’, а трети – Айнур Лифат, отново от 12 а клас с време 59’’.
Благодарим на всички участници, които доставиха истинско удоволствие на публиката и дадоха повод на своите инструктори да се гордеят с учениците си. И понеже един от основните въпроси на представителите от местната преса бе: „А защо няма дама участник?” се надяваме през 2013 в конкурса да се престрашат да участват и момичетата 🙂
На 27.04.2012 г. от 10.30 часа в ПГ по транспорт ще се проведе традиционното състезание „Виртуози на полигона“ в което учениците от 12-те класове ще представят уменията си за майсторско управление на МПС. Въпреки че елементите, които състезателите трябва да изпълняват са твърде сложни се надяваме, че нашите момчета ще се представят отлично.
Заповядайте да се уверите лично в това!
Постоянен линк към тази тема: https://pgtathaskovo.com/?p=893
Хубаво е човек да се замисли, поне един ден в годината, дали е правилно да си изхвърли чашката от кафе където и да е, а не да потърси кошче. Този ден е 22 април, денят на земята.
За първи път Ден на Земята се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северно американци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.
Ние, в ПГ по транспорт отбелязахме този ден с презентация, посветена на нашата планета и начините да я опазим.
Зад гордостта, с която казваме, че сме българи, стоят делата и саможертвата на нашите предци.
Дълго ще се помнят думите на воеводата Георги Бенковски: „Моята цел е постигната. Ние забихме своя 500 годишен ръждясал нож в сърцето на Османската империя, а сега нека Русия да заповяда.”, казани след трагичния край на Априлското въстание.
Днес, 20.04.2012г. почетохме хората, които дадоха живота си за спасяването на България, хората, които през април 1875 с кремъклии пушки, с черешови топчета и с гордо развяно знаме се вдигнаха срещу петвековния си поробител.
Традиционно училището ни се включи в акцията по кръводаряване. Екипа от отделението по трансфузионна хематология неуморно разясняваха на всеки младеж полезността от даряването на кръв и условията, на които човек трябва да отговаря, за да стане кръводарител. Благодариха на всички ученици, учители и помощен персонал, които се вкючиха в това благородно мероприятие.
Постоянен линк към тази тема: https://pgtathaskovo.com/?p=808
Историята тръгва от каручката с кончето, минава през велосипеда, оттам автомобила, който се запалва чрез манивела и се стигне до днес, когато автомобилите предизвикват възхищение със своя дизайн, мощни двигатели и технологични екстри.
А какви ли ще бъдат автомобилите след 20, 50 или 100години?
Участниците в конкурса потърсиха отговара на този въпрос върху белия лист и на екрана, а утре може би ще видим техните решения по магистралите на света.
Днес от 10.30 в актовата зала на училището се състоя награждаването на победителите. Гости на тържество бяха: Началникът на Регионалния инспекторат по образованието г-н Иван Панайотов, Началник отдел Инспектиране и организационно методическа дейност г-жа Христина Боева, Старши експерт по професионално образование г-жа Дарина Станчева, ДАИ гр.Хасково, Автошкола „Калпаков“, представители на училищата участвали в конкурса.
Журито внимателно и с интерес разгледа 72 рисунки и 13 презентации, запозна се с 8 есетата и присъди награди в две възрастови групи: 5-8клас и 9-12 клас.
Първенци в презентациите бяха: Йордан Бозуков 6кл. от ОУ „Климент Охридски“ гр.Хасково /5-8 клас/ и Антоанета Пламенова 9кл. от ПГ по транспорт „Н.Й.Вапцаров“ гр.Хасково /9-12 клас/.
В категория „Рисунка“ в малката възрастова група I място бе присъдено на Ахмед Шукри 7кл. от ОУ „Свети Иван Рилски“ гр.Хасково, а в голямата най-добър художник се оказа Георги Славчев 11 клас от ПГ по транспорт гр.Хасково. В тази категория журито връчи специална награда на Елена Атанасова 7кл. ОУ „Св. Иван Рилски“, чиято рисунка впечатли със своята нестандартна визия за автомобил на бъдещето.
В категория „Есе“ участието беше скромно, но впечатляващо. Сред малките участници се отличи есето на Антонина Попова 6кл., ОУ“Любен Каравелов“ гр.Хасково. Във възрастовата група 9-12 клас на I място е представителя на ПГ по транспорт – Радовлав Радев 9клас.
Журито присъди и няколко специални награди. Грамота за най-активно участие получиха две училища ОУ „Христо Ботев“ с.Долно Големанци и ОУ „Св.Иван Рилски“ гр. Хасково
В конкурса се включиха ученици извън обявените възрастови групи. Явно мечтата за уникален автомобил започва от най-ранна възраст, затова журито връчи грамота за най-малък участник на второкласниците Ерол Мюмюн и Онур Молла от ОУ „Христо Ботев“ с.Долно Големанци.
Конкурсът „Автомобилът на моето бъдеще“ доказа, че сред нас растат и се развиват бъдещите конструктори, дизайнери и техници, които ще променят визията на машината, която има най-широко приложение. И да не забравяме-автомобилът е удобна и красива вещ, но в същото време отговорност пред хората и природата.
Благодарим на всички, които се включиха в нашия традиционен конкурс! Заповядайте и догодина с още по-нови и нестандартни визии за автомобил на бъдещето.
След оспорваните състезания, настъпи и дългоочаквания момент – връчване наградите на победителите 🙂
Специалност „Автотранспортна техника“
В провелото се състезание „Познавате ли автомобила“ отборът на 9а клас спечели I място, а II място заеха 10а клас.
Специалност „Експлоатация на автомобилния транспорт“
Най – „Бързи, смели, сръчни икономисти“ се оказаха отбор 2 с капитан Сидика от 10б клас. След тях се нареди отбор 3 с капитан Сладуна също от 10бклас. Трети бяха отборът на Джансу – 10б клас.
Специалност „Електрообзавеждане на транспортна техника“
Званието „Най-добър електромонтьор “ получиха представителите на 11в клас – Али и Хасан. На II място се класираха Християн и Иван от 10в клас.
Награди получиха и нашите спортисти, участвали в общинското първенство „Училищни игри“.
Отборът ни по тенис на маса стана общински и областен шампион.
Трети места заеха отборите ни по бадмингтон, шахмат, футбол и хандбал. Четвърти се класирахме в игрите баскетбол и волейбол.
В Професионалната гимназия по транспорт гр. Хасково бе отбелязан Световният ден на водата – 22 март 2012 г. Учениците от 9-ти и 10-ти клас изготвиха табла на тема „Замърсяване на водните басейни в България“ с цел запознаването им с опасностите от това замърсяване и вредите от него за природата и човечеството.
Бе представена презентация за водата, разкриваща нейните важни свойства и огромното и значение.
Постоянен линк към тази тема: https://pgtathaskovo.com/?p=689
Младите икономисти организираха състезание „Бързи, смели, сръчни икономисти“, в което 3 отбора мериха сили в познаването на специализирани термини . Отборите и публиката много се забавляваха. 🙂 снимки
20 март – Електрообзавеждане на транспортна техника
Учениците от 10 и 11 класове се състезаваха по монтаж на ел. инсталация с проверка и тестване на девиаторна ел. инсталация и автомобилни системи. снимки
21 март – Автотранспортна техника
Проведе се състезание между ученици от 9 и 10 клас, под надслов „Познавате ли автомобила?“. 12а клас демонстрира смяна на четките на стартер и проверка чрез развъртане с акумулаторна батерия. Във фоаето на училището беше представена презентация на професията и показани автомобилни части. снимки
На 22 март от 10.30 часа ще се състои награждаването на победителите.
Постоянен линк към тази тема: https://pgtathaskovo.com/?p=634
На 16 и 17 март в Смолян се проведе регионалното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на моторно превозно средство“. Участие взеха професионалните гимназии от Хасково, Карлово, Крумовград, Ивайловград, Кърждали, Пазарджик, Виноградец, Пловдив, Смолян.
Училищният отбор на нашата гимназия бе представен от Айнур Рашид, Дурмуж Мурад, Пейчо Пейчев и Светослав Янев, ученици от 12а клас, специалност „Автотранспортна техника“. Момчетата положиха големи усилия, за да се преборят с конкурентите от другите училища. С много хъс изпълняваха поставените задачи.
Състезанието започна с тест от 45 въпроса за водачи на МПС , теоретичен тест от 20 въпроса по предметите ДВГ, АТТ и Експлоатация на транспортната техника, а след това на 5 поста се проведоха следните практически задачи:
регулиране запалителната уредба на ДВГ
смяна на ангренажен ремък
демонтаж и монтаж на стартер
регулиране на топлинната хлабина на клапаните на ГРМ
баланс на автомобилно колело.
Успоредно с практическите задачи на полигона се провеждаше и майсторско управление на лек автомобил.
В многовековната история на българския народ има много дати, които ние добре помним. Има дати, които са запечатали гордост и слава. Има дати, които ще запомним с мъка и покруса. Една от най-светлите, от най-забележителните е 3-ти март – денят, в който беше възродена българската държава.
Пътят на свободата, пътят до 3-ти март започва от хайдушките пътеки, минава през нелегалните комитети на дякона Левски, узрява в саможертвата на априлци, изкачва стръмните сипеи на Ботевия Вола, за да се стигне до тази свещена дата – 3ти март – датата, на която България се появи отново на политическата карта на Европа.
В ПГ по транспорт Националният празник бе отбелязан с възпоменателно табло, кът с фотоси от национални забележителности, а за учениците от 9ти и 10ти клас се проведе презентация на тема: „Пътят на борбата“. Тя бе представена от Джансу и Себахтин от 10б клас.
ПГ по транспорт „Н.Й.Вапцаров“ обявява конкурс за рисунка, презентация или есе на тема „Автомобилът на моето бъдеще„.
В традиционното състезание могат да вземат участие всички ученици от VI до XII клас, от Хасково и региона. Краен срок за подаване на готовите материали 22.03.2012 г (в канцеларията на училището).
За победителите са осигурени награди, които ще бъдат официално връчени на 26.03.2012 г. в ПГ по транспорт.
Очакваме ви!
За контакти:
тел: 038/62-27-83
e-mail: pgt.haskovo@abv.bg
Постоянен линк към тази тема: https://pgtathaskovo.com/?p=519
От 7 февруари в нашето училище започнаха занятията на първата от сформираните 4 групи по проекта „УСПЕХ“ – клуб „Млад журналист“. С голям интерес младежите обсъдиха плюсовете и минусите на журналистическата професия и набелязаха „жертвите“ на бъдещите си интервюта и репортажи.
Първите си проекти осъществиха и учениците от ателието по Копютърен дизайн. В него тийнейджърите ще се учат да работят с програмата GIMP, с чиято помощ ще могат да правят виртуален тунинг на автомобили, анимации и Web страници.
Участниците в клуба „Млад конструктор“ се запознаха с алтернативните източници на енергия за автомобилите и обсъдиха обстойно вредите, които те нанасят на околната среда.
Педагогическият съветник към училището, заедно с младежите от клуб „Моето бъдеще“ обсъдиха какво е необходимо за да бъде един човек самостоятелен и какви са алтернативите за развитие в България.
И учителите и учениците от извънкласните дейности се надяват Професионална гимназия по транспорт да стане Училище за Себеутвърждаване и Подготовка към Европейски Хоризонти.
Интересното е, че и свети Валентин и свети Трифон са живели почти по едно и също време. Свети Трифон и свети Валентин са били и лечители и двамата претърпяват мъченическа смърт. И двамата живеят около 255-а година. Твърде е вероятно двамата светци да са една и съща личност.
Асоциацията между средата на февруари с любовта и плодородието датира от древни времена. В календара на Древна Атина, периодът между средата на януари и средата на февруари е бил известен като месец Гамелион. Той бил посветен на свещения брак между Зевс и Хера.
В Древен Рим на 15 февруари се е празнувал празникът на Луперкус, бога на плодородието. Много млади жени вярвали, че след като бъдат докоснати от жреците, ще имат многодетно семейство и безпроблемно раждане.
Всъщност светците с името Валентин са били двама, единият от Рим, а другият от Терни в Италия. Предполага се, че единият е бил свещеник който сгодявал двойки, въпреки забраната на римския император Клавдий II Готски, поради отклоняването на войниците от служба, и затова бил екзекутиран на 14 февруари 269 г.
Постоянен линк към тази тема: https://pgtathaskovo.com/?p=474
Министерство на околната среда и водите учреди благодарствени призове към бизнеса, общините и награда за най-зелен град в рамките на Национална кампания „Зелена България”, финансирана от Оперативна програма «Околна среда». Целта на кампанията е да наложи разбирането, че природата – това сме ние и за да съществуваме в хармония, ние сме тези, които трябва да се грижим за нея. Министерство на околната среда и водите насърчава и поощрява всяка инициатива в тази посока.
Изключително сме щастливи и горди с успеха на ученичката от 10б клас на нашата гимназия Джансу Рафет, която спечели второ място в категорията „Есе“ за участници на възраст до 18 години. В оспорвана конкуренция с над 500 младежи от цялата страна есето на Джансу на тема „Моят личен принос за опазване на околната среда“ убедително и емоционално защити тезата, че природата като кърмилница на нас, жителите на планетата Земя, се нуждае от особена грижа и защита от страна на всеки един човек.
Днес на съвместна церемония с радио Дарик в музея „Земята и хората” от 13.00 часа ще бъдат връчени призовете в категориите „Най-зелен град” и „Нашият зелен град” за граждански инициативи. На церемонията ще бъдат обявени и победителите от конкурса за деца „Обичам природата и аз участвам” проведен съвместно с фондацията „Димитър Бербатов”. Конкурсът бе в три категории – есе, рисунка и снимка. Интересът към него бе огромен, участваха над 500 деца от цялата страна, наградените са по десет в категория.