

На 10 март 2026 г. Професионалната гимназия по транспорт и аграрни технологии „Никола Йонков Вапцаров“ – град Хасково проведе своя традиционен Ден на отворените врати. Събитието премина при засилен интерес, като наши специални гости бяха учениците и преподавателите от Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Хасково.
Основен акцент в програмата бе поставен върху безопасността на движението по пътищата. В специализираните кабинети се проведе лекция на тема „Да бъдем безопасни пешеходци, велосипедисти и пътници“, както и инструктаж за безопасни условия на труд. Учениците се запознаха с потенциалните рискове при обслужването и експлоатацията на автомобилната и селскостопанската техника – ключов елемент от професионалната подготовка в гимназията.
Гостите имаха възможност да се потопят в реалната работна атмосфера, като разгледаха:
- Учебните кабинети и лаборатории, оборудвани за теоретична и практическа подготовка;
- Специализирания сервиз и учебните работилници;
- Земеделското стопанство, където се провежда практическото обучение по аграрни технологии.
Демонстрации на полигона
Най-емоционалната част от посещението бяха практическите демонстрации на учебния полигон. Учениците от горните курсове на ПГТАТ показаха завидни умения по майсторско управление на леки автомобили и съвременни селскостопански машини.
В духа на превенцията, гостите имаха възможност да изпробват специализирани очила, симулиращи въздействието на алкохол и наркотични вещества. Чрез тях те лично се убедиха в опасните ефекти на дезориентацията, забавеното време за реакция и изкривеното зрение – важни уроци, които целят изграждането на отговорно поведение на пътя още от ранна възраст.








