

На 27 март 2026 г. възпитаници на Професионалната гимназия по транспорт и аграрни технологии „Н. Й. Вапцаров“ взеха участие в събитие, организирано от Военно окръжие II степен – Хасково. Инициативата бе посветена на 140-ата годишнина от създаването на структурата и премина под формата на „Ден на отворените врати“.
Патриотично възпитание и кариерно ориентиране
Целта на посещението бе младите хора да се запознаят отблизо с възможностите за реализация в Българската армия и да изградят чувство за национална гордост и отговорност. Под ръководството на своите преподаватели, учениците присъстваха на представяне на военната професия, като особен акцент бе поставен върху ролята на военния лекар.
Един от най-впечатляващите моменти в програмата бе демонстрацията по оказване на първа медицинска помощ в реалистична тактическа обстановка. Военен медицински екип от военно формирование 52 740 – Хасково показа нагледно как се действа в екстремни условия.
След теоретичната част нашите ученици имаха възможност да приложат наученото на практика. В организираните състезателни игри те демонстрираха:
- Дисциплина и екипна работа;
- Бързина и адекватни реакции при оказване на първа помощ;
- Интерес към съвременното военно оборудване и техника.
Ръководството на Военното окръжие, в лицето на подполковник Петър Петков, изрази увереност, че подобни срещи са изключително полезни за професионалната ориентация на младежите и изграждането на уважение към националните ценности.
Участието на ПГТАТ „Н. Й. Вапцаров“ в това събитие е част от стремежа на училището да предоставя на своите ученици разнообразни възможности за личностно и кариерно развитие, свързвайки обучението с реалния живот и значими обществени каузи.









